padoms.lv » Veselība » Kā izvilkt ērci?

Kā izvilkt ērci?



Gaisa temperatūrai sasniedzot +5 C grādu robežu, ērces sāk mosties, tās kļūst aktīvākas un ir gatavas meklēt savu upuri un piesūkties tam. Ar šādu kukaiņu pārnēsātām slimībām pasaulē ik gadu slimo tūkstošiem cilvēku un Latvija nav izņēmums. Ja šāda situācija ir gadījusies, tad nevajadzētu vilcināties un rīkoties pēc iespējas ātrāk!

Darbojies momentāli, ar prātu un prasmīgi

Risks inficēties ar Laimas slimību palielinās, ja kukaini ņem laukā nepareizi. Infekcijas ierosinātāji, kas ir boreliozes baktērijas, mitinās kukaiņa gremošanas sistēmā. Nekādā ziņā nedrīskt vietu, kur ir ērce piesūkusies, ziest ar jebkādu eļļu vai sviestu, jo kukainis, lai spētu elpot, ir spiests vemt, tādējādi cilvēka asinsritē var nonākt šādas baktērijas.

1. Jāizmanto gumijas cimdi un jāpiedzirda piesūkusies ērce

Ja cimdu nav, izmanto salveti vai maisiņu, ar plikām rokām to nevajadzētu darīt, jo caur ādas mikrotraumām organismā var nokļūt encefalīta izraisītājs, kas mitinās ērces siekalu dziedzeros. Tieši tas pats attiecās uz to, ja bez minētās aizsardzības izņemsi ērces dzīvniekiem.

Uz salvetes vai vates jāuzlej pietiekami daudz spirtu saturoša šķidruma, tas var būt stiprs alkohols, smaržas, derēs arī speciālās spirtotās salvetes, kas paredzētas injekcijām. Tā jāpieliek pie peisūkušās kukaiņa, tas ērci iemidzinās, savukārt, taustekļi, ar kuriem tā piesūkusies pie ādas, atslābināsies. Vate jātur vismaz septiņas minutes, bet, jo kukainis ir vairāk piesūcies ar asinīm, jo ilgāk tā ir jātur.

2. Saķer ērci korekti un velc, lēnām un prātīgi

Ārsti apgalvojot, ka daudz labāk ērci vilkt laukā ir ar pincetes palīdzību. Ērce jāsaķer maksimāli tuvu tās snuķim (tavai ādai, kur snuķis ir iesūcies), lai netiktu saspiests kukaiņa vēders un netiktu izraisīta tā vemšana. Ir nopērkamas speciālas ērču izvilkšanas pincetes. Vēl ērci var izņemt ar diega palīdzību. Apmetot cilpu ap ērces kaklu, nedrīskt savilkt par stipru, jo var noraut kādu ērces daļu. Izvēlies smalkāku, bet izturīgāku diegu.

Kad kukainis ir satverts, tas ir jāizvelk ar vieglām un svārstīgām kustībām, kuras ir virzienā uz augšu. Ērce ir jāpavelk un nedaudz jāatlaiž, jāpavelk un jāatlaiž, līdz ērce ir ārā. Šādas darbības ir nepieciešamas, jo kukaiņa mutes daļa, kas ir piesūkusies ādā, ir noklāta ar daudziem sīkiem dzelonīšiem, kas ērcei palīdz labāk piesūkties un noturēties. Ja parausi pārāk strauji, ērces ķermenis var sadalīties pa daļām, bet kukaiņa galva palikt ādā.

3. Nomazgā savas rokas un dezinficē kodumu

Kad ērce ir izņemta, nomazgā rokas ar ziepēm, vai dezinfekcijas līdzekli, derēs arī spirts, stiprs alkohols, smaržas. Arī tad, ja rokās bijuši uzvilkti gumijas cimdi.

Jāapskatās, vai ādā nav palikusi kāda ērces daļa, kas ir jādabū laukā, lai nesāktos ādas iekaisums.

Ja kaut kas palicis vēl ādā

Jāmēģina to pašam izņemt vai arī jādodās pie ārsta. Vakcinētiem cilvēkiem par ādā palikušām ērces daļām nebūtu baigi jāuztraucas, jo jau pēc dažām dienām organisms šo svešķermeni izstums. Taču, ja nevēlies gaidīt dienas, tad ņem rokās adatu, sterilizējot to, iķeksējot ērces galvu vai snuķīti. Jāmēģina uzmanīgi rīkoties, lai , koduma vietā nepaliek brūce.

Ja cilvēks nav vakcinēts pret ērču encefalītu, labāk meklēt mediķu palīdzību, jo parasti, ja ērcei dibens notrūkst, ādā paliek arī ērces galva ar visiem siekalu dziedzeriem, kuros var atrasties encefalīta izraisītāji.

Novēro pazīmes un atpazīsti Laimas slimību priekšlaicīgi!

Novēro, vai tuvāko 2 nedēļu laikā ap kodumu neparādās sarkans iekaisums vismaz piecu cm diametrā. Tas viss var liecināt par slimības sākumposmu! Pārsvarā iekaisuma centrs ir nedaudz pacelts, kas, savukārt, liecina, ka ir sācies audu iekaisums. Šajā stadijā vēršoties pie ārsta, ārsts izrakstīs antibiotikas, un prognozes atveseļoties ir diezgan daudzsološas.

Drošības nolūkos ir jāapmeklē savs ģimenes ārsts pēc 2 nedēļām, lai varētu nodot nepieciešamās analīzes, arī pārliecināties, ka esi vesels, arī tādā gadījumā, ja nav simptomu. Sevišķi bērniem, jo bērniem plankuma centra var neparādīties vai arī veidoties atopiskam dermatītam identiski izsitumi uz pavisam citām ķermeņa vietām.



Iesaki citiem


Komentāri